piątek, 12 Maja 2023

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone 15 maja. Ma ono na celu promowanie walorów przyrodniczych, przypominanie o konieczności zachowania bioróżnorodności biologicznej Polski oraz uchronienie przed zapomnieniem ważnych dla każdego chwil, osób i miejsc.

Święto Niezapominajki to dzień, w którym przypominamy o potrzebie zachowania równowagi w ekosystemie, ale także o konieczności okazywania sobie szacunku i dbałości o lokalną spuściznę kulturalną i historyczną. Symbolem pamiętania o tych wartościach jest właśnie niezapominajka.

Każdemu, kto o tym zapomniał, lub w ogóle pierwszy raz słyszy o tej akcji, „przypominajki” rok rocznie spacerują po naszym mieście ubrane na niebiesko i niosą symbole niezapominajki.

Całą akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski, trochę na przekór Walentynkom. Redaktor zauważył, że warto się zainspirować tradycją innych krajów i Polacy również powinni mieć swojego kwiatka
o symbolicznym znaczeniu. Dla przykładu, Holendrzy mają tulipany, Anglicy – hiacynty,
a Francuzi – narcyza. Zwrócił również uwagę na fakt, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek. Uznał, że ten kwiat będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody.

W Polkowicach w ramach obchodów jednej z edycji tego święta oraz ku upamiętnieniu tego dnia polkowickie rondo otrzymało nazwę Ronda Niezapominajki.

W tym roku w naszym mieście również będziemy obchodzić Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzieci z polkowickich przedszkoli, szkół podstawowych a nawet ze żłobka, w towarzystwie opiekunek, będą spacerować ubrane w fantastyczne, niebieskie stroje
z ekologicznymi transparentami.

red. pm3_katarzyna_runewicz

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: