Artykuły dla rodziców

Układanie puzzli- doskonała rozrywka i nie tylko…

Układanie puzzli to doskonała forma rozrywki, która równocześnie edukuje.

Jak wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Chicago, dzieci, które bawią się w układanie puzzli we wczesnym okresie dzieciństwa mają później lepsze widzenie przestrzenne.

- Maluchy, które układały puzzle wypadały lepiej w testach, które oceniały ich zdolność do obracania i przetwarzania kształtów w wyobraźni - komentuje główna autorka pracy, psycholog Susan Levine.

Badaczka przypomina również, że umiejętności te są istotnym wskaźnikiem przyszłych zdolności matematycznych, technicznych, inżynierskich oraz naukowych.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma układanie puzzli.

Układanie puzzli a rozwój dziecka

To co my uważamy za zabawę, dla dzieci jest nieustannym stymulatorem do rozwoju. Układanie puzzli jest doskonałą formą rozrywki, która jednocześnie ma ogromny wpływ  na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Już pierwsze układanki dla najmłodszych, pozwalają zauważyć proste zależności i doskonale stymulują rozwój obu półkul mózgowych.

Dopasowując poszczególne puzzle i tworząc z nich całość, dziecko ćwiczy umiejętność kojarzenia. Rozwija koordynację wzrokowo – ruchową, a także pomaga koncentrować się dziecku na zadaniu.

Korzyści płynące z układania puzzli

1.       Rozwijają wyobraźnię przestrzenną

Układanie puzzli uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Łączenie rozmaitych elementów w całość jest bezpośrednio związane z rozwijaniem spostrzegawczości oraz zdolności różnicowania figur. Dodatkowo aktywność ta zwiększa widzenie przestrzenne i koncentrację.

2.       Ćwiczą sprawność manualną

Chwytanie kawałków układanki i manipulowanie nimi, by dopasować je do części większej całości, wspaniale rozwija sprawność rączek. Dzięki takim zabawom w mózgu dziecka rozwijają się obszary odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców dotykowych i sterowanie ruchem palców.

3.       Pozwalają się skupić i wyciszyć

Puzzle i układanki wspaniale pomagają wyregulować poziom pobudzenia, relaksują, wyciszają, a przy tym stymulują uwagę. Już nie w biegu, nie w szalonym pędzie jak na placu zabaw, dziecko koncentruje się na zadaniu, spokojnie rozważa następny ruch i planuje działanie.

4.       Uczą pokonywania trudności, cierpliwości i wytrwałości

Puzzle uczą dzieci cierpliwości i wytrwałości, ponieważ muszą one zaczekać na efekt końcowy, bardzo często podejmując wcześniej wiele prób dopasowania elementów. W ten sposób dziecko uczy się, że czasami trzeba włożyć sporo wysiłku, aby osiągnąć swój cel.

5.     Uczą samodzielnej kontroli błędów

Puzzle wymagają od dziecka kontroli błędów, dzięki której dziecko samo osądza, co zrobiło źle i poprawia tak, aby zadanie zostało wykonane prawidłowo. Poprzez zabawę, puzzlami dziecko uczy się kontrolować swoje ruchy zgodnie z własną wolą, planować, ćwiczyć umysł, szukać rozwiązań.

6.      Dają satysfakcję z wykonanego zadania

Puzzle pomagają również wzmocnić wiarę w siebie. Po ułożeniu obrazka czujemy satysfakcję i radość z tego, że nam się udało, cieszymy się z efektu końcowego, a to z kolei wzmacnia w nas poczucie własnej wartości.

Wspólne układanie puzzli  = budowanie więzi i integracja członków rodziny

Jedną z możliwości wspólnej zabawy jest układanie puzzli. Rodzinne układanie puzzli nie tylko uczy dzieci współpracy, ale i integruje członków rodziny oraz służy lepszemu poznaniu bliskich. Wspólne układanie puzzli jest świetnym momentem, aby wzajemnie się poznawać, zacieśniać więzi rodzinne i pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji na całe życie.

Jakie puzzle wybrać?

Oferta puzzli dostępnych na rynku zabawek jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. Do wyboru są zestawy dla najmłodszych, czyli te 2-elementowe, aż po zestawy puzzli przeznaczone dla starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Wybierając puzzle dla trzylatka, warto zacząć od zestawów, które liczą kilka elementów.  Obrazek powinien być wyraźny, jego kolory zdecydowane, a przedstawione elementy rozdzielone widocznymi konturami. Warto wybrać puzzle z ulubionym bajkowym bohaterem swojego dziecka. Jeśli uwielbia Kubusia Puchatka, z pewnością większą frajdę sprawi mu ułożenie puzzli ze swoim ulubieńcem. Jeżeli  zauważymy, że dziecko z łatwością je układa to pora wtedy na zwiększenie trudności i sięgnięcia po nieco bardziej zaawansowane zestawy.

Stopień trudności układania należy dostosować do wieku i predyspozycji dziecka.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli nie chcemy na wstępnie zniechęcić dziecka do zabawki lub danej czynności to nie może ona być dla niego zbyt trudna. Ma ona bawić, dawać satysfakcję i rozwijać, a nie stresować.

,,Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Niezwykle istotna jest nauka wartościowego spędzania czasu wolnego już od najmłodszych lat. Układanie puzzli oraz inne gry i zabawy logiczne mogą stanowić doskonałą rozrywkę dla całej rodziny przynosząc przy tym wiele pożytku, dlatego serdecznie zachęcamy do podejmowania tej aktywności.

Źródła:

·          https://www.nowaera.pl/wspieraj-i-inspiruj/7-powodow-dla-ktorych-warto-dawac-dzieciom-puzzle-i-ukladanki

·         https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/w-jaki-sposob-ukladanie-puzzli-wplywa-na-rozwoj-dziecka

·         https://www.jaskoweklimaty.pl/co-daje-dziecku-ukladanie-puzzli/