rekrut

Zapraszamy do wspólnej zabawy

 

1 czerwca

 

 

 

 

 

Zapraszamy do świętowania wraz z dziećmi tego dnia, bo w końcu wszyscy jesteśmy dziećmi 

 

Zabawy w domu

Skarb dla władcy
Co jest potrzebne: prezent na Dzień Dziecka! Jeśli przygotowałaś upominek na Dzień Dziecka, możesz ukryć go w domu i zabawić się z maluchem w ciepło-zimno. Najpierw możecie bawić się w odnajdywanie jego ulubionej przytulanki, a później udając, że ukryłaś maskotkę, pokieruj dziecko tak, by odnalazło prezent. Wariant dla dwulatków: ukryj prezent razem z pozytywką albo włączonym telefonem komórkowym i poproś malucha, by szukał tam, skąd dochodzi melodyjka.

 

Stary król mocno śpi
Królewska wersja zabawy w „Starego niedźwiedzia”. Król mocno śpi, a nieznośni poddani nie pozwalają mu dokończyć drzemki, chodzą wokół niego i śpiewają piosenkę „Stary król mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi będzie zły...”. Zanim król się obudzi, rozbiegają się po domu. Ten, kogo król odnajdzie jako pierwszego, dostaje koronę, kładzie się na podłodze, by po chwili złapać kolejną osobę. Zabawa daje masę śmiechu!

 

Dzień Dziecka to taki wyjątkowy moment, że możemy tego dnia odpuścić pewne zasady i pozwolić na:

- malowanie twarzy  "dorosłymi" kosmetykami;

- buszowanie w szafie i zakładanie mamy i taty ciuchów i butów;

- oddanie kuchni we władanie dzieci - upichcie razem coś "niespecjalnie zdrowego", ale za to uwielbianego przez maluchy.

 

Wielki bal

Maluchy kochają przebieranki. Możecie zorganizować bal księżniczek, rycerzy, ulubionych bohaterów kreskówek lub przebierańców, na którym np. dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych.

 

Domowa cukierenka

Własne wypieki, a zwłaszcza kolorowe muffinki, babeczki, bezy przystrojone w ozdoby w tęczowych kolorach mogą być spełnieniem marzeń nie jednego malucha.

 

Teatrzyk domowy

Dzieci uwielbiają atmosferę przedstawień teatralnych. Przygotujcie kasę biletową, szatnię, widownię i scenę, na której np. z zaprzyjaźnionymi rodzicami odegracie sceny z jakiejś bajki. Oczywiście w kostiumach i z dekoracjami!

 

Zabawy dla umysłu dziecka

 

  Warto zadbać nie tylko o tężyznę fizyczna, ale i pokusić się o ćwiczenia głowy:

 • Skojarzenia. Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”...).

 • Poszukiwanie skarbów. Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

 • Gry planszowe. Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach :)

 • Malowanka na plecach.  Zabawa w parach.

 • Dzieci nawzajem "malują" sobie na plecach różne przedmioty i zgadują co to jest. Zaczynamy od prostych form, jak np. piłka, kwiatek, dom, przechodząc później do bardziej skomplikowanych jak np. bałwan, samochód, żaglówka.

 • Jaką jestem zabawką?Dzieci wypowiadają się na temat ulubionych zabawek. Po kolei każdy z uczestników przedstawia gestami wybraną przez siebie zabawkę, a pozostali odgadują jaka to zabawka.

 

Zabawy plastyczne

 • Malowanie po starych prześcieradłach grubymi pędzlami i wałkami - dobrze, jeśli ogromne prześcieradła potraktujecie jak kolorowanki. Dlatego wcześniej przygotuj na nich kontury narysowane markerem

 • Malowanie po torbach płóciennych albo t-shirtach - torby albo t-shirty najlepiej zamówić przez internet. Do malowania potrzebujesz natomiast farb akrylowych. Pamiętaj, by w środek torby włożyć folię aluminiową albo śliską tekturkę, by farby nie przebiły na drugą stronę. Po wyschnięciu farby, w celu utrwalenia namalowanego wzoru, dobrze jest przeprasować torbę/tshirt przez papier śniadaniowy (żelazko ustawić na najmniejszą temperaturę).

 • Praca ceramiczna - zabawa z gliną to dla dziecka nie tylko duża atrakcja, ale też okazja do ćwiczeń manualnych i rozwijania wyobraźni przestrzennej. Na Dzień Dziecka możesz zorganizować zajęcia z firmą zewnętrzną albo zakupić glinę samoutwardzalną.

 

Zabawy na dworze

Królewskie kręgle z butelek
Co jest potrzebne: plastikowe butelki (np. po wodzie mineralnej, najlepiej tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek z piaskownicy.
Jak się bawić: napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw kręgle na planie trójkąta (wierzchołek kierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, dalej położoną. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli.

 

Królowa pszczół i żaba
Co jest potrzebne: kreda.
Jak się bawić: na chodniku lub asfaltowej parkowej dróżce narysuj kółka w takich odstępach, by maluch miał szansę przeskoczyć z jednego na drugie. Umawiacie się, że jesteście pszczółkami: dziecko to pszczoła królowa, a wy – szeregowe robotnice. Możecie przelatywać z kwiatka na kwiatek (czyli z kółka na kółko), bo tam pszczółki są bezpieczne. Potem możecie wymyślić inną historię. Może pokażecie maluchowi, jak gra się w klasy? To zawsze świetna zabawa na Dzień Dziecka!

 

Jej wysokość puszcza bańki
Co jest potrzebne: płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny, którą można kupić w aptece), słomki i plastikowe kubeczki.
Jak się bawić: Jedna osoba puszcza, a druga rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha – to zabawa dla dzieci, u których istnieje ryzyko, że wciągną płyn do ust. Dla starszych ogłoś konkurs: kto puści najwięcej baniek. Propozycja dla ambitnych to mega bańki. Słomkę trzeba zastąpić np. rurką po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Zadanie nie jest proste, a zabawa na Dzień Dziecka jest przednia. 

 

Babajaga patrzy

Zadaniem dzieci jest dotarcie do Baby Jagi w jak najkrótszym czasie, przyjmując nieruchomo różne pozy. Dzieci ustawiają się w dużej odległości od Baby Jagi (osoba wybrana). Baba Jaga odwraca się od dzieci i wymawia magiczne słowa raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie dzieci próbują dobiec do niej. Gdy Baba Jaga odwraca się z powrotem przodem do dzieci, muszą one stać w bezruchu (Baba Jaga sprawdza, czy żadne dziecko się nie poruszyło, jeżeli maluch się poruszył, wówczas wraca do punktu wyjścia). Następnie Baba Jaga ponownie się odwraca tyłem do dzieci i maluchy znów próbują zbliżyć się do niej. Wygrywa to dziecko, które najszybciej dotrze do Baby Jagi. Zabawa jest bardzo śmieszna, dzieci przyjmują różne pozycje i nieruchomieją w nich na chwilę.

 

Pająk i muchy.

Dzieci biegające swobodnie, naśladując gestami dźwiękiem muchy. Na zawołanie "pająk!", zastygają w bezruchu. Osoba pełniąca funkcję pająka wychodzi na spacer pomiędzy uczestnikami, uważnie obserwując czy ktoś się nie porusza. Ten kto nie wytrzyma w bezruchu, zabierany jest do "sieci" (miejsce z boku pola zabawowego). Gdy pająk na chwilę wraca do sieci, muchy mają możliwość swobodnego fruwania, aż do następnego polowania.

 

 Dzieci do domu - dzieci na spacer.

Przybory:  skakanki lub szarfy, albo kreda (do rysowania po asfalcie).

 Na przestrzeni,  w której odbywa się zabawa (w sali, na korytarzu, boisku) uczestnicy przygotowują swoje "domki", w których mogą się swobodnie zmieścić. Mogą być to pętle ze skakanek lub szarf, bądź materiałów naturalnych czy koła narysowane kredą. Na zawołanie "dzieci na spacer" wszystkie rozbiegają się po boisku. W czasie,  gdy swobodnie biegają, prowadzący woła: "dzieci do domu". Wówczas każde dziecko jak najszybciej stara się dotrzeć do własnego domku, po czym przybiera określoną przez prowadzącego pozycję, np. siada po turecku. Po chwili rodzic znowu woła "dzieci na spacer". Wówczas dzieci opuszczają swoje domki i mają możliwość swobodnego spacerowania, zgodnie z podanymi wskazówkami (pojedynczo, parami).

W innym wariancie tej zabawy, przy każdej kolejnej rundzie, można redukować po jednym "domku". Uczestnik który nie znalazł w odpowiednim momencie schronienia - odchodzi z gry.

 

Przydatne linki z zabawami:

 

Ćwiczymy spostrzegawczość - RODZINA (gra interaktywna)

https://www.janauczycielka.blog/2020/05/cwiczymy-spostrzegawczosc-rodzina-gra.html

 • Dom RODZINNY (gra interaktywna)

https://www.janauczycielka.blog/2020/05/dom-rodzinny-gra-interaktywna.html

 

 • Puzzle - RODZINA (gra interaktywna)

https://www.janauczycielka.blog/2020/05/puzzle-rodzina-gra-interaktywna.html

 

 

 

 

Bibliografia:

https://polki.pl/rodzina/dziecko,zabawy-na-dzien-dziecka-6-pomyslow,10009431,artykul.html

https://mamotoja.pl/dzien-dziecka-jak-zaplanowac-wymarzony-dzien-dziecka-5-pomyslow,dzien-dziecka-artykul,14200,r1p1.html

 

https://mamotoja.pl/zabawy-ruchowe-dla-dzieci-23-pomysly-na-szalone-zabawy-ruchowe,eksperymenty-i-zabawy-artykul,12238,r1p1.html

 


26 maj 2020

 

DZIEŃ MATKI

 

Posłuchaj bajki o pewnej niezwykłej mamie

https://soundcloud.com/magdalena-puchalska-551042379/nasza-mama/s-J0yofawmjie

 

 Poproś rodzica o pomoc w przygotowaniu płynu do baniek mydlanych.

https://www.youtube.com/watch?v=5hwCjXFDu8k

Zaproś do zabawy rodziców, ciekawe, kto wygra konkurs na najwiekszą bańkę mydlaną. 

 

Składniki:

1 litr ciepłej wody

30 ml płynu do mycia naczyń

15 ml gliceryny (ew. łyżeczka cukru bądź cukru pudru)

 

Przygotowanie:

Do ciepłej wody wlej płyn do mycia naczyń oraz glicerynę, którą można kupić w aptece. Glicerynę, która nadaje trwałość bańkom, można zastąpić łyżeczką cukru albo cukru pudru. Potem wystarczy wszystkie składniki powoli wymieszać i już można puszczać kolorowe bańki mydlane!

.

 

Posłuchaj piosenki

https://youtu.be/VbnX61GvHqU

 

 

Pobawcie się razem

Zabawa integracyjna „Rzeźbiarz”
Rodzice są plasteliną, z której dzieci modelują różne figury. Mogą być one stojące, siedzące lub leżące. Rodzice poddają się działaniu dzieci. Na zakończenie pracy dzieci nadają tytuł swojej rzeźbie. 

Znajdźmy misia” – zabawa rozwijająca koncentrację uwagi.
 Dziecko wybiera rodzica. Rodzic ma zawiązane oczy, dziecko idzie za nim i słowami, oraz dotknięciem ramienia naprowadza na miejsce gdzie jest miś (nagrodą dla dziecka za dojście do celu jest słodki buziak).

 

„Czy znasz swoją mamę?”- quiz.
– Ulubiony serial twojej mamy?
– Jaki jest kolor oczu twojej mamy?
– Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama?
– Najlepsza koleżanka mojej mamy ma na imię…?
– Jakie ciasto twoim zdaniem udaje się mamie najbardziej?
– W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?

 

 Zagadki:
1. Bardzo głośno brzęczy, gdy nad łąką leci, tak się również nazywa zabawka dla dzieci. (bąk)
2. Mnóstwo małych dziurek, przez nie woda się wylewa, gdy ziemia jest sucha mama grządki nią podlewa. (konewka)
3. Zielona łodyżka na niej kolorowe płatki, dzieci dają je w prezencie z okazji Dnia Matki. (kwiatek)
4. Kolorowe skrzydełka na kwiatkach siadają, i swoimi barwami wszystkich zachwycają. (motyle)
5. Ta żółciutka kula mocniej grzeje wiosną, dzięki niej na świecie rośliny urosną. (słońce)
6. Jaki kolor mają listki gdy się z pąków rozwijają? Taki kolor ma też trawa kiedy ciepłe dni nastają? (zielony)
7. Berecik czerwony ma w białe kropeczki, nie chcą go grzybiarze ani wiewióreczki. (muchomor)
8. Ma gruby brzuszek i ogonek mały, będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
9. Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę. (cebula)


 Pomysł na prezent dla mamy

 

 

„Zabawy w eksperymenty z rodzicami”

Materiały i przybory:

plastikowa butelka wraz z korkiem

nożyczki

gruby gwóźdź

kombinerki

słomka

chusteczka higieniczna

 

1. Z butelki odcinamy lejek.

2. Trzymając w kombinerkach gwóźdź nagrzewamy go nad ogniem a potem wypalamy dziurkę w nakrętce od butelki.

3. Do uzyskanego otworu w nakrętce wkładamy słomkę i zakręcamy ją na lejku. Z chusteczki higienicznej robimy kulkę i umieszczamy w dmuchajce.

4. Jako obiekty latające przetestowaliśmy również styropianową kulkę oraz piłeczkę ping-pongowe, ale niezmiennie najłatwiej „lewituje” zwykła jednorazowa chusteczka mocno zmięta w kulkę:)

5. Kiedy dmuchamy w słomkę, strumień powietrza wpada bezpośrednio pod kulkę. Kulka leżąc na dnie lejka blokuje ujście powietrza i wytwarza się wysokie ciśnienie. 6. To ono wyrzuca kulkę do góry. Wyżej w lejku strumień powietrza się rozszerza,  ciśnienie maleje więc kulka opada. Jeśli będziemy dmuchać z odpowiednią siłą kulka „zawiśnie” w powietrzu.

 


   

 

Dzieci pamiętajcie

 

 

 

 


19 maj 2020

Dzień Dobrych Uczynków

 

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Czy to oznacza, że tylko w tym dniu mamy zrobić coś dobrego? Oczywiście, że nie! Ale jest to świetna okazja, aby przypomnieć sobie o tych, którzy potrzebują pomocy lub zarazić pomaganiem innych :)

 

Pięknie napisał kiedyś Benjamin Franklin: "Kiedy jesteś dobry dla innych, najlepszy jesteś dla siebie".

 

W jednej ze swoich przypowieści Bruno Ferrero przytacza pewną historię 12-letniej dziewczynki, która napisała kiedyś w swoim dzienniczku:

 

"Jesteśmy ludźmi przyszłości, to my musimy ulepszać sytuację. Najgorszą rzeczą jest nic nie robić i patrzeć, jak ten biedny świat się rozpada. Wołamy: niech żyje pokój, a prowadzimy wojnę. Powtarzamy: precz z narkotykami, a zabijamy sprawiedliwych. A przecież nie jest postanowione, że nie można skończyć z tym wszystkim. Chciałabym Ci powiedzieć, jeżeli jesteś smutny z powodu nienawiści w świecie, nie płacz i nie trać nadziei, ale zrób coś, nawet coś małego!"

 

Obejrzyj film

https://youtu.be/nwAYpLVyeFU

 

 Zrób coś dobrego:

 

 

 

Zaznacz, jaki dobry uczynek dziś wykonałeś

 

 

 

Co jeszcze możemy zrobić?

Uśmiechaj się do innych.

Z jednej strony to wydaje się proste, ale z drugiej ciężko o dobry humor, gdy np. tkwimy w kolejce na poczcie lub czekamy na spóźniający się autobus. Postarajmy się jednak nawet w takich ekstremalnych warunkach zrobić dobrą minę do złej gry.

W końcu uśmiech bywa bardziej zaraźliwy niż ziewanie.

Powiedz komplement.

Chociaż słowa to nie czyny, lecz potrafią równie skutecznie poprawić humor. Postaraj się więc zaskoczyć otaczających Cię ludzi jakąś sympatyczną uwagą.

Powiedź swoim bliskim, że są dla Was ważni.

Wyręcz kogoś z domowników.

To nie Twoja kolej na mycie naczyń, odkurzanie albo wyprowadzenie psa? Nie szkodzi, zrób rodzinie niespodziankę i wyręcz ich w codziennych obowiązkach.

Zadbaj o środowisko:

Oszczędzajcie wodę, to źródło życia

Segreguj śmieci

Pomóż zwierzakom.

Uszyjcie lniane torby na zakupy, by nie używać już więcej plastikowych jednorazówek .

 

Najlepszym sposobem, by uczcić Dzień Dobrych Uczynków jest jednak robienie czegoś pozytywnego nie tylko 19 maja, ale każdego dnia.

 

Piosenka o dobrych uczynkach

 

https://www.youtube.com/watch?v=rRK_VQQonrU&feature=youtu.be

 


 

Dzień Kulinarny

(18 maj – Dzień pieczenia i nie tylko)

 

 

Z mamą w kuchni …     

 

MUFFINKI

 

 

 

 

Przygotuj:

 

2 kubki mąki

1 kubek cukru

2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 kubek mleka

½ kubka oleju

2 jajka

 

Dowolne dodatki – np. czekolada, orzechy, owoce itp.

 

Sposób wykonania:

Przygotuj dwie miski. Do pierwszej wsyp mąkę, cukier i proszek do pieczenia. Wymieszaj. W drugiej roztrzep jajka z mlekiem i dolej olej. Następnie połącz ze sobą zawartość z dwóch misek. Dodaj dowolne dodatki. Włóż ciasto do jednorazowych papierowych foremek. Piecz około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180ºC.

 

SMACZNEGO!!!

 

 „Kanapka Sowa”

  

 

Składniki:

 

ciemne pieczywo

masło

twarożek

jajko na twardo

oliwki czarne

papryka czerwona, mały kawałek

szczypiorek do dekoracji

sałata zielona kilka liści

 

PRZYGOTOWANIE:

 

KROK 1

Kromkę pieczywa posmaruj masłem a następnie twarożkiem.

KROK 2 

Jajko pokrój na dwa duże plastry, oliwkę przekrój na dwie połówki – to będą oczy sowy. Ułóż je na kanapce.

KROK 3 

Z papryki wytnij dziób ptaka a sałatę oraz szczypior użyj do dekoracji jako skrzydła i fryzura. Druga oliwka przekrojona na pół będzie imitować nogi.

 

Sowa gotowa !

 

 

 

„Zielono mi, czyli…Shrek”

 

 

 

 

Składniki:

 

·         garść świeżego szpinaku,

·         2 plastry świeżego ananasa

·         1 obrana gruszka,

·         1 banan,

·         2 łyżeczki miodu,

·         szklanka wody niegazowanej.

 

 

 

Rogaliki krucho drożdżowe

 

 

Rogaliki krucho drożdżowe to śliczne, małe słodkości dla każdego łasucha. Są połączeniem ciasta drożdżowego i kruchego. A do tego możesz je nadziewać zarówno marmoladą, czekoladą, czy nawet kawałkiem jabłka.

 

- bez dodatku jajek
- tylko kilka składników na ciasto
- na drożdżach świeżych lub suszonych

 

Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia rogalików: 17 minut
Ilość porcji: 32 rogaliki

 

Składniki na ciasto krucho drożdżowe

 

·      500 g mąki pszennej*

·      kostka masła - 200 g

·      niecałe 3/4 szklanki śmietany 18 % - 180 g

·      40 g świeżych drożdży lub niecałe 2 saszetki suszonych

·      2 łyżki cukru pudru - 25 g

 

Pozostałe składniki

 

·      160 g marmolady**

·      2 łyżki cukru pudru

 

Szklanka ma pojemność 250 ml.
Masło i śmietanę wyjmij wcześniej z lodówki. 

 

Z podanej ilości składników wychodzą 32 rogaliki długości mniej więcej 10 cm (mierzone po upieczeniu).
Pieczenie: 200 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 17 minut. 

 

 

Jajko- świnka

 

 

Czy ktoś się oprze takiej śwince?

 

Potrzebne będą:

 

– jajka ugotowane na twardo
– ziarenka pieprzu
– ugotowana parówka, oczywiście vege! (lub marchewka i rzodkiewka – co kto woli)
– odrobina domowego majonezu lub chrzanu, natka pietruszki

 

Do dzieła!

 

Ugotowane jajka studzimy i obieramy ze skorupki. W każdym jajku można delikatnie ściąć odrobinę dolnej część – będzie stało stabilniej.

Parówkę kroimy  na plasterki – przyklejamy do każdego jajka plasterek jako nosek za pomocą chrzanu lub majonezu. Z paru plasterków parówki wycinamy trójkąty, następnie po obu stronach jednego końca każdego jajka robimy nacięcia i wkładamy w nie trójkątne  uszka.

 

Uwaga! Zamiast parówki możemy użyć marchewki i rzodkiewki – z marchewki wówczas zróbcie nosek, zaś z rzodkiewki uszka.

 

Z ziarenek pieprzu robimy oczka, a z gałązek natki – ogonki świnki.

 

Smacznego!

 

 

 

„Kwiatki sadzone”

 

 

Składniki na jajka sadzone – kwiatki:

 

– 2 jajka

– parówka

– czarne oliwki

– zielona papryka lub szczypiorek

– sałata

– tłuszcz na patelnię (najzdrowszy jest olej kokosowy lub masło ghee)

 

Jak zrobić jajka sadzone – kwiatki:

 

Rozpuszczamy tłuszcz na patelni i sadzamy na nim jajka.  Smażymy dopóki nie zetnie się białko i zdejmujemy z patelni na talerz. Teraz zaczynamy ozdabiać jajka pokrojoną w plasterki parówką i pokrojonymi oliwkami robiąc kwiatki. 

 

Tniemy paprykę na wąskie paseczki i robimy z niej łodyżki  i listki kwiatków. Zamiast papryki możemy użyć szczypiorku. Robimy „trawę” z pociętej sałaty.

 

Smacznego!

 

  


Pszczoła praca plastyczna z papieru krok po kroku


             Napierw wycinamy z papieru potrzebne nam elementy. Z żółtego papieru wycinamy pasek o długości około 20 cm i szerokości ok 4cm, który na końcach zaokrąglamy. Z białego papieru wycinamy skrzydła. Jeśli macie czarny drucik kreatywny tniemy go na trzy równe kawałki.

             Żółty tyłów naszej pszczoły zginamy w harmonijkę i kolorujemy czarnym pisakiem w paski, zgodnie ze złożeniem. Następnie przyklejamy oczka, a od spodu za pomocą taśmy mocujemy czułka i nóżki. Na końcu błękitną kredką kolorujmy skrzydełka i doklejamy je do tułowia za pomocą kleju. Nasza pszczółka z papieru jest już gotowa.

 

 


 

15 maja 2020

 

Międzynarodowy Dzień Rodziny

 

 

Posłuchaj piosenek o rodzinie

https://www.youtube.com/watch?v=OpRTsApxNX0&feature=share&fbclid=IwAR1-wG0C0ajro526-WGOktR5wf-QKwSYXI0u0tB0ArNO3feMWSWY4r4pKGc&app=desktop

 

4 gry dla rodziny w domu

 1. Planszówka Kowalskich.

 Na dużym kartonie narysujcie węża lub dżdżownicę. Podzielcie planszę na małe kawałki i ustalcie, co stanie się z graczem, gdy trafi na dane pole. Zadania mogą być miłe (dostanie całus od mamy), trudne (zje plasterek cytryny) lub śmieszne (będzie udawał na dywanie płynącą rybkę). Po ustaleniu zasad czas na poważną grę. Ważne, by wszyscy członkowie rodziny wykonywali zadania solidnie – dzięki temu dziecko uczy się, że rodzice poważnie traktują reguły, a ono jest dla nich prawdziwym partnerem do prawdziwej gry.

 

 1. Zrobienie w domowego balona. 

Do nogi każdej osoby przywiążcie na niezbyt długiej nitce nadmuchany balonik. Gra polega na tym, żeby zdeptać balony przeciwników, ale też oszczędzić własny. Zadbajcie o wolną przestrzeń, a świetny ubaw gwarantowany! 

 

 1. Co tu się zmieniło. 

Znacie wasze mieszkanie, ale czy pamiętacie, gdzie co w nim się znajduje? Jedna osoba wychodzi z pokoju, a reszta coś zmienia (chowa wazon, zdejmuje obraz) i zaprasza wygnańca z powrotem. Czy odgadnie, co się zmieniło? Malec w czasie tej zabawy będzie ćwiczył spostrzegawczość.

 

 1. Godni zaufania. 

Zawiążcie dziecku oczy szalikiem i oprowadźcie je po domu (w ciepłe dni ta zabawa świetnie sprawdza się na dworze). Niech dotyka rękami ścian, przedmiotów, zgaduje, w którym jest pokoju. Potem zamiana ról – dorosły zawiązuje sobie oczy i pozwala się prowadzić dziecku. Nie obawiajcie się, maluchy bardzo poważnie podchodzą do tego zadania. To świetna nauka odpowiedzialności za drugą osobę.

 

Zabawy matematyczne, logiczne, kodowanie, gry, puzzle

 

Ułóż puzzle

https://drive.google.com/file/d/1fd4rVYP6vLpspQlaFOsLWcrIu1y1O7DC/view

Dodatkowe puzzle: https://panimonia.pl/2017/10/29/ja-moja-rodzina-gigapaka-przedszkolaka/#jp-carousel-4673

 

Zaprowadź rodziców do ich dzieci

 

Dodatkowe wersje https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/04/KodowanieRodzina.pdf

 

 

 

Rozwiążcie krzyżówkę

 

 

Stwórzcie własne drzewo genealogiczne

Wykorzystując drzewa genealogiczne możemy uświadamiać dzieciom, że mama jest również siostrą wujka, babcia mamą mamy, a tata wujkiem ich kuzyna. Warto wspomagać opowiadanie o tym obrazkiem. Można też zachęcić dzieci do umiejscawiania podpisów w odpowiednim miejscu.

 

   

 

Co do kogo należy?

Ta zabawa może przysporzyć wiele śmiechu. To cenne doświadczenie uświadomić sobie co do kogo należy w domu. Czas odciąć się od stereotypu gotującej i sprzątającej mamy oraz taty, który naprawia wszystko co się zepsuje.

 

Czego potrzeba?

·         karta mamy i taty dla każdego dziecka lub grupy;

·         ilustracje czynności w dwóch kopiach, dla każdego dziecka lub grupy;

·         nożyczki i kleje.

Będzie wystarczające wydrukować je po 2 na jednej stronie, w formacie A5.

Zadaniem dzieci jest przyporządkować symboliczne ikony czynności do osób, które są za nie odpowiedzialne.

  

 

Pobawcie się całą rodziną

25 gier i zabaw dla całej rodziny https://www.youtube.com/watch?v=MVmtgFllfY4

 

Quiz rodzinny:

 

Doskonałą zabawą dla całej rodziny jest quiz wiedzy o członkach swojej rodziny. Polecam przykładowe pytania (w miejsce kropek wstawiamy imię dziecka, mamy, taty):

 

 1. Jaki smak lodów lubi najbardziej …? 
 2. Ulubiony serial …?
 3. Jaki jest kolor oczu…?
 4. Jaką potrawę najbardziej lubi …?
 5. Najlepsza koleżanka/kolega … ma na imię?
 6. Które zwierzątko chciałaby/chciałby mieć …?
 7.  O jakim prezencie marzy …?
 8. Co najchętniej robi w wolnym czasie…?
 9.  Czego nie lubi …?
 10.  Który z owoców lubi najbardziej …?
 11. Której czynności domowej najbardziej nie lubi wykonywać …?
 12. Bez czego nie potrafiłaby/potrafiłby się obyć nawet przez jeden dzień …?
 13. Którą porę roku lubi najbardziej …?

 

 


 

Dnia 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

 

 

 

 

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

   

Z okazji ich święta obchodzonego w tym roku w tych trudnych czasach pandemii chcemy w sposób szczególny podziękować Wszystkim Pielęgniarkom za trud ich pracy, za każdy ich uśmiech, opiekę, a przede wszystkim za oddanie dla ratowania zdrowia i życia każdego człowieka!

   

Drogie Przedszkolaki pamiętajcie, by podziękować pielęgniarce za każdym razem, kiedy będzie Wam pomagała.

 

Pielęgniarka.
Oto postać ze wszech miar godna podziwu.

Pielęgniarka.
Zastępująca raz lekarza raz Boga!

Pielęgniarka.
Człowiek mający odwagę być człowiekiem
Bez strachu najgorszego - przed samym sobą.
Człowiek wyjątkowy, bezinteresowny
w swej dobroci i obiektywny w działaniu.
Uśmiech - ten może być czasem sztuczny,
ale serce jest zawsze prawdziwe.

(autor nieznany)

 

 

 

Ułóż puzzle

 

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/235284-zaw%C3%B3d-piel%C4%99gniarka

 

 

 Posłuchaj piosenki

 

https://www.youtube.com/watch?v=b1HgOGs4rfA&feature=youtu.be

 

 

 Pomóż pielęgniarce znaleźć chłopca

 

 

 

Pokoloruj obrazek

 

 

 

 Wytnij i sklej

 

 

 

 

STETOSKOP -zrób go samodzielnie

 

Stetoskop to przyrząd używany przez lekarzy i pielęgniarki. Wysłuchuje się nim bicie serca i puls. Bicie naszego serca powoduje, że membrana zaczyna drgać i drgania te przekazuje do naszych uszu. Lekarz może wysłuchać, czy serce pracuje prawidłowo.

 

 Możemy sobie zrobić sami taki prosty stetoskop

 

http://static.scholaris.pl/resource_imp/113/113357/PLIKI_1/eDMN_-_scenariusz_3_-_Domowy_stetoskop.mp4

 

Bicie serca wprawia membranę z balonika w ruch, która przekazuje drgania wzdłuż wężyka prosto do naszych uszu. W ten sposób działają wszystkie klasyczne stetoskopy. 

 


ZABAWKA EKOLOGICZNA, CZYLI JAK WYKORZYSTAĆ PUDEŁKA DO ZABAWY MŁODSZYCH I STARSZYCH DZIECI

 

 Kupuj mniej, nie marnuj zasobów naturalnych,

 bierz tylko to, co ma dobrą jakość – to moje motto”

Gabriela Hearst

 

 

 

Zabawa nie pozostawia czasu na nudę. Dobrze zorganizowana rozwija, uczy, inspiruje. Zabawa uprzyjemnia dzieciom czas, a rodziców zachęca do kreatywnego patrzenia na otaczające ich domowe przedmioty. Zużyte zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci. Jeśli jednak damy im szansę na drugie życie, jeszcze niejednokrotnie potrafią nas zaskoczyć. Ponowne wykorzystanie już zużytych i niepotrzebnych opakowań z papieru, znakomicie wpisuje się w ekologiczny styl życia oraz w ekologiczne rodzicielstwo. W naturalny sposób już od najmłodszych lat wdraża dziecko do życia w ekologicznym duchu.

 

Możliwości tekturowych pudeł, pudełek i pudełeczek są wręcz nieograniczone. Przy odrobinie wyobraźni potrafią zmienić się w sekretną kryjówkę, skrzynię skarbów, statek piracki, pociąg lub tor przeszkód.

 

 

 

Przykłady pudełkowych zabaw

 

 

"PO PROSTU PUDŁO"

 

Co przygotować?

 

- duże tekturowe pudło

 

Jak się bawić?

 

Duże pudło to piracki statek, domek dla lalek lub kryjówka, w której dziecko może się bawić swoimi ulubionymi zabawkami. Przestrzeń pudła w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni dziecka. Wręcz przeciwnie

 

 

"TOR DLA KULEK"

 

Co przygotować?

·         - kredki lub patyczki do lodów

·         - klej Magik

·         - dużą tekturową pokrywkę do pudełka lub dwie mniejsze

·         - szklane kuleczki

·         - plastikowe kubeczki

 

Jak się bawić?

 

Od wewnętrznej strony tekturowej pokrywki przyklejamy ukośnie w różnej odległości kredki lub patyczki do lodów tworząc tor przeszkód dla szklanych kulek. Na końcu pokrywki, po jej szerokości przyklejamy leżące kubeczki. Zadaniem dziecka jest wprowadzić wszystkie kulki do kubeczków.

 

 

"PIŁKARZYKI"

 

 

Co przygotować?

- pudełko po butach

- 6 długich słomek do napojów (2 kolory po 3 sztuki)

- plastikową piłeczkę

·     - klamerki do bielizny (2 kolory po 6 sztuk)

 

Jak się bawić?

 

W pudełku (boisku) z dwóch przeciwległych stron wycinamy otwory – bramki. Z obu stron dłuższych boków pudełka robimy sześć otworów. W tak powstałe na tej samej wysokości otwory wsuwamy naprzemiennie kolorowe słomki. Mocujemy zawodników – po dwie klamerki jednego koloru na słomce i po jednej klamerce – bramkarzu przed bramką. Boisko gotowe, pora na mecz.

 

 

 

"TAJEMNICZE PUDEŁKO"

 

Co przygotować?

- pudełko po butach

- przedmioty o różnej fakturze, kształcie, zapachu 

 

Jak się bawić?

 

W pudełku ukryty jest przedmiot, który trzeba odgadnąć. W zależności od przyjętego wariantu gry, dziecko może przez wycięte w pudełku otwory, przedmiot dotykać albo wąchać. W wersji dla starszych dzieci zgadujemy po dźwięku, jaki przedmiot wydaje bądź zadając pytania pomocnicze.

 

 

"ŁADOWANIE WAGONIKÓW"

 

Co przygotować?

·         - kilka mniejszych pudełek po butach

- większe pudełko z małymi przedmiotami do segregowania

- dwie podkładki 

 

Jak się bawić?

 

Pudełka łączymy ze sobą tak, aby powstał pociąg (spinaczami do bielizny lub dużymi spinaczami biurowymi). Pierwsze pudełko to lokomotywa – siedzi w niej motorniczy (ulubiona zabawka dziecka), robimy w nim dziurkę i mocujemy sznurek służący do ciągnięcia pociągu. Bawimy się z dzieckiem w ładowanie wagoników. Opowiadamy, co należy włożyć do pierwszego z nich, co do drugiego. Ładujemy wagoniki wspólnie, najlepiej na zmianę. Po zapełnieniu pociąg jedzie po pokoju aż do stacji oznaczonej podkładką i tam rozładowuje towar.

 

 

Modyfikacje:

 

·  Na wagonikach przyklejamy symboliczne oznaczenia, np. na pierwszym przyklejamy karteczkę z narysowanym czerwonym kwadratowym klockiem, na drugim – z zielonym trójkątnym klockiem, na trzecim – z prostokątnym niebieskim klockiem.

·  Oprócz oznaczeń przedmiotów, które wkładamy do wagoników, przyklejamy również cyfrę, np. 2 czerwone klocki, 3 klocki zielone trójkątne, 5 klocków żółtych kwadratowych.

· Przewozimy spinacze do bielizny lub nakrętki do butelek, które segregujemy podobnie jak klocki (wg koloru lub wg liczby).

· Przewozimy kartoniki z literami (np. na pierwszym wagoniku przyklejamy karteczkę z literą A, na drugim z literą O, na trzecim z literą E …). Zadaniem dziecka jest wybrać spośród karteczek z literami te odpowiednie do danego wagonika.

· Przewozimy kartoniki z cyframi (np. na pierwszym wagoniku przyklejamy karteczkę z cyfrą 1, na drugim z cyfrą 3, na trzecim z cyfrą 5). Zadaniem dziecka jest wybrać spośród karteczek z cyframi te odpowiednie do danego wagonika.

· Pociąg przewozi tylko te przedmioty, które są zapisane na karteczce. Dziecko losuje kartkę i czyta polecenie samodzielnie lub z pomocą rodzica np. „Pociąg ma przewieźć tylko litery A, O, E”. Wtedy dziecko samo decyduje, jak rozmieści elementy oraz ile zmieści w jednym wagonie.

 

 

ZABAWY RUCHOWE Z WYKORZYSTANIEM PUDEŁEK

 

· Z rozbiegu dziecko skacze przez karton do przodu.

· Ustawiamy klika kartonów w rzędzie (np. trzy). Zadaniem dziecka jest przeskoczyć przez nie do przodu.

· Dziecko przeskakuje bokiem przez karton z lewej strony na prawą i z powrotem.

· Utrudniamy nieco skoki przez karton (lub kilka kartonów):
– skaczemy ze złączonymi stopami – w przód i w tył
– skaczemy na lewej (prawej) nodze
– skaczemy z zamkniętymi oczyma.

· Z kartonów możemy urządzić także slalom przez kilka kartonów.

· Dla dziecka czytającego możemy opisać proste polecenia na kartonie, np. przeskocz, okrąż, omiń z lewej strony, omiń z prawej strony. Dziecko dobiega do kartonu, czyta polecenie i szybko je wykonuje.

· Dziecko biegnie z piłeczką na pokrywce od pudełka między kartonami do mety na czas.

 

Do radosnej i kreatywnej zabawy nie zawsze potrzeba wiele. Szczególnie jeżeli samemu „wyprodukuje się” do niej zabawki. Warto wiedzieć, że dobra zabawka ekologiczna to taka, która:

· została wyprodukowana z surowców naturalnych lub z recyklingu

· powstała w zgodzie z naturą, w poszanowaniu środowiska

·  jest dla dziecka całkowicie bezpieczna

·  pełni funkcje edukacyjne, pobudza do kreatywnego myślenia.

 

Robiąc domowe porządki rozejrzyjmy się zatem wokół. Spoglądając innowacyjnie na niepotrzebne kartonowe pudła i pudełka wykorzystajmy je ponownie do zabaw z dziećmi.

 

  

 

 

 


 

04 maj 2020 Poniedziałek

 

4 maja 2020 roku - ktoś dziś obchodzi swoje święto.

Ułóż puzzle a dowiesz się o kim mowa :)

 

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/ludzie/230238-puzzle-stra%C5%BCak

 

Zgadza się, dziś jest Dzień Strażaka

 

Zadanie 1

Posłuchaj piosenki i zaśpiewaj z nami.

https://www.youtube.com/watch?v=fVKEhOTTS5w&feature=youtu.be 

O czym marzą dzieci kiedy dorosną?

 

Zadanie 2

Obejrzyj filmik o zawodzie strażaka. Zwróć uwagę czy strażak tylko gasi ogień?

https://www.youtube.com/watch?v=jXF3Wba--Uo&feature=youtu.be

  

Jakie narzędzia i akcesoria się potrzebne strażakom?

Rodzicu, wymieniaj nazwy akcesoriów strażaka i poproś dziecko aby wskazywało je na obrazku.

  

Zadanie 3

Poprowadź paluszkiem po monitorze wóz strażacki do pożar

https://www.youtube.com/watch?v=PixSMTC1EEg&feature=youtu.be

 

Zadanie 4

Pamiętasz numery alarmowe? Jaki jest ogólny numer ratunkowy, a jaki na straż pożarną? Obejrzyj bajkę, opowiedz do czego została wezwana straż pożarna

https://www.youtube.com/watch?v=fsCIZliVYYw 

 

https://www.youtube.com/watch?v=yv0YdFZHmgM

 

Zadanie 5

Przygotuj kostkę do gry i patyczki, np higieniczne lub inne przedmioty, z których można ułożyć drabinę strażacką. Rzucaj kostką do gry, przeliczaj oczka i układaj drabinkę z takiej ilości patyczków, jaką wskazała liczba oczek na kostce.

 

 

 

 

Zadanie 6

Masz ochotę zrobić pracę plastyczną? Zachęcam do malowania ognia rączkami.

https://www.youtube.com/watch?v=vNsrEDxi9zI

 

I na zakończenie filmik o prawdziwej pracy strażaka!

  https://www.youtube.com/watch?v=OopnHV7BvCE

 

 

***

Akcja "Kropelka dla wróbelka"

 

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „KROPELKA DLA WRÓBELKA”!, która polega na wykonaniu poidełka dla ptaków i umieszczenie go na swoim balkonie, ogródku lub podwórku i dbanie o to, by w poidełku była zawsze czysta woda. Poidełko może być wykonane wg własnego pomysłu, najlepiej, jeśli do jego wykonania użyte będą materiały z recyklingu. Przykład, jak wykonać poidełko, żeby było bezpieczne dla ptaków obejrzycie np. na stronach:


Pomagajmy ptakom -https://otop.org.pl/2013/08/05/pomagajmy-ptakom-podczas-upalow/?fbclid=IwAR1qOL5YEn6Kpk7uc2dyRdufEJ6te-djuRcoodD4YmTKDXiTl8F0HT3rh_4

 

Poidełko dla ptaków - https://www.youtube.com/watch?v=n71wUtVBnho


 

 

Akcja jest związana z aktualnym problematycznym brakiem deszczu w naszym kraju. Wszystkie tereny są wysuszone, w rzekach ubywa wody, w miastach nie ma kałuż, ptaki pozostają więc bez wody, jeśli w pobliżu nie ma jakiegoś większego zbiornika wodnego. Zimą dokarmialiśmy ptaki, sypiąc im ziarna, a teraz z powodu suszy trzeba “dopoić” ptaki. Oczywiście w przedszkolnej akcji “wróbelek” to każdy ptak, a mamy ich dużo i są takie piękne. A jak pięknie śpiewają!  W związku z tym prosimy o przyłączenie się do akcji :)


 

 

Wybuchowa kula ziemska.

Do jej zrobienia potrzebujemy:

 1. talerz,
 2. wapno musujące,
 3. barwniki do jajek,
 4. pipetę,(lub rurkę do picia)
 5. wodę

 

Na środku talerza robimy coś w rodzaju kółka z tabletek wapna. Jednak nie zapełniamy całego talerzyka. Następnie posypujemy wapno barwnikami do jajek – zielonym i niebieskim. Teraz już wystarczy pipetą nabierać wody i polewać wapno. Tworzy się nam piękna kula ziemska.

                     

 

 

źródło:www.karolowamama.blogspot.com

 

 


 

 

Ciastka i torty z gąbek do zmywania

 

 

Aby zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek będziesz potrzebować:

– gąbek w różnych kolorach
– gęsty klej
– nożyczki
– mniejsze i większe pompony
– brokat
– filc lub grubszy materiał w różnych kolorach (my mieliśmy kawałek białego futerka, który udaje  biały krem);

 

Jak zrobić ciasta i ciasteczka z gąbek:
Najpierw wytnijcie z gąbek kształty ciastek i kawałków tortów. W tej części pracy – rodzic udziela pomocy dziecku, ponieważ gąbkę nie jest łatwo pociąć. Teraz dopasujcie i wytnijcie kształty z filcu lub innego materiału.

Rozłóżcie gąbkowe kształty, brokaty, klej  i pompony na stole i pozwólcie dzieciom zabrać się do kreatywnej pracy.
Warstwy ciasta  zlepiamy ze sobą klejem i dekorujemy  filcem lub innymi materiałami,  pomponami i brokatem.
Pozostaw do wyschnięcia.

 

Gąbki można nadal wykorzystać do prac domowych. Spróbujmy zaangażować w nie dzieci – praca taką gąbką na pewno sprawi dziecku wiele frajdy. Do dzieła! 

 


 

 

Dlaczego warto czytać dziecku?

 

Czytanie:

1.      buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

2.      zaspokaja potrzeby emocjonalne,

3.      wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

4.      uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,

5.      przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,

6.      uczy myślenia,

7.      rozwija wyobraźnię,

8.      poprawia koncentrację,

9.      ćwiczy pamięć,

10.  przynosi wiedzę ogólną,

11.  ułatwia naukę,

12.  uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,

13.  rozwija poczucie humoru,

14.  jest znakomitą rozrywką,

15.  zapobiega uzależnieniu od mediów,

16.  chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,

17.  pomaga w rozwiązywaniu problemów,

18.  jest zdrową ucieczką od nudy,

19.  jest profilaktyką działań aspołecznych,

20.  kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

 

 

 

Według badania Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2014 roku jedynie 11% badanych przeczytało w roku 7 książek lub więcej. To i tak więcej niż w latach poprzednich, więc jest nadzieja, że małymi krokami, z roku na rok, będziemy poprawiać statystyki.      Z czytaniem dzieciakom nie jest najgorzej, bo  86% respondentów   w wieku lat twierdzi, że  rodzice  czytali  im  książki      w dzieciństwie. Jeżeli chcemy wychować małego czytelnika powinniśmy sami stanowić wzór do naśladowania, propagować czytelnictwo i jego wartość dając własny przykład, zabierając dzieci do księgarni, biblioteki i zachęcając do samodzielnego czytania, gdy nabędą już tę umiejętność. A czytać warto, trzeba i należy i jest ku temu kilka całkiem dobrych powodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska 

 

 


Zabawy sensoryczne

  

Zabawy sensoryczne odgrywają duże znaczenie w rozwoju małego człowieka; dostarczają różnorodnych bodźców i poszerzają świat jego doznań. Zabawy te nie wymagają drogich sprzętów, wystarczają przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które niewątpliwie posiadamy w domu.

 Zabawy sensoryczne

 

1.      Zabawy z piaskiem

Głównym narzędziem podczas tej zabawy są rączki naszego dziecka. To one zamieniają się w łopatki, grabki czy sitka. Gotowe budowle można ozdobić wszystkim co mamy pod ręką; liśćmi, kamykami czy koralikami. Żeby babki się udawały, a przede wszystkim nie brudziły całego domu, proponuję piasek kinetyczny, który z łatwością wykonacie sami w domu. Jest zawsze wilgotny, świetnie się klei i nie rozsypuje

 

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=mL5g1TRuezY

 

2.      Suchy makaron

Makaron w dziesiątkach kształtów i w wielu kolorach jest znakomity do przesypywania i segregowania. Wypełniony nim, zakręcony słoik to świetny grzechoczący instrument. Nieco starsze maluchy mogą spróbować nawlekać makaron na sznurek i zrobić naszyjnik. Możemy też również łowić makaron za pomocą rurek

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=rDL2Sg-wD20

 

3.      Żelowe woreczki strunowe

Zabawka jest prosta, niedroga i wciąga na długo. Poza tym  żelowe woreczki sensoryczne wiele walorów edukacyjnych i na pewno jest rozwojowa. Maluchy można po prostu zaciekawić wkładając do środka różne drobne, kolorowe przedmioty, a starszakom można zrobić woreczki z cyframi, zbiorami liczb itd. Takie woreczki świetnie stymulują zmysł wzroku i dotyku. Zadanie jakie ma maluch to poprowadzić małe przedmioty do domku/norki/koła. Ale dodatkowo dzieci są zafascynowane, jak „rybki” się przemieszczają, jak światło odbija się w tym żelu, jak można rysować paluszkiem różne wzory.

Potem możecie dorysować drugie koło i na przykład do małego koła prowadzić małe guziczki, do dużego duże. Albo koła kolorowe i trzeba dopasować elementy kolorystycznie, albo cyferki itd. Pomysłów jest szalenie dużo. Przede wszystkim dziecko poznaje, dotyka, może bardziej poczuć :)

Jak zrobić sensoryczny tablet?

·         potrzebujesz woreczki strunowe lub folię do laminowania

·         żel do włosów

·         przydadzą się też: guziki, cekiny, drobne zwierzątka

·         taśma klejąca

I to wszystko, więc koszt jest niewielki, za to zabawa na całego. Woreczki możesz przykleić na podłodze lub do szyby, ten drugi sposób daje dodatkową zabawę światłem

 

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=gbIQwBK1mR8

 

4. Solne obrazki

Sól kuchenną wsypujemy do kilku kubeczków i energicznie mieszamy kawałkiem kolorowej kredy. Powstały pył zabarwi sól. Teraz można zacząć tworzyć obrazki. Najmłodszym spodoba się posypywanie nasmarowanej klejem kartki kolorowym pyłem. Zabawę można urozmaicić. Wystarczy przygotować kartkę z wybranym konturem narysowanym grubym flamastrem. Może to być np. owoc, zwierzę, dom – ważne, żeby kształt nie był skomplikowany. Wypełnienie konturów różnymi kolorami soli wymaga większej precyzji i koncentracji uwagi.

Pomysły na zabawy  https://www.youtube.com/watch?v=atr9ME02f0Q

 

5. Sypka tablica

Na dużej tacy lub kuchennej stolnicy rozsypujemy warstwę mąki, kaszy manny lub piasku – i tabliczka gotowa. Na ciemniejszym tle kreślone przez dziecko znaki będą lepiej widoczne, co z pewnością zachęci je do dalszej zabawy. Sypką tabliczkę ściera się jednym ruchem ręki, a powierzchnię można wyrównać dosypując odrobinę mąki lub kaszy.

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=qmoyUzWutNA

 

6. Zapachowe zagadki

Nie zapominajmy o zmyśle powonienia. Do słoiczków wsypujemy ziarna kawy, kakao, cynamon, skórkę pomarańczy, liście mięty lub bazylii. Dobrze, żeby pojemniki nie były przezroczyste – wtedy maluchy naprawdę skupią się na zapachu. Dzieci mogą podzielić słoiczki na te, które pachną dla nich ładnie lub brzydko, albo (jeśli przygotujemy po dwa słoiki z taką samą zawartością) odnajdywać pary identycznych zapachów.

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=uaDV3LMc4bg

 

7. Ścieżka sensoryczna

To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze przygotowujemy trasę składającą się z powierzchni o rożnych właściwościach. Mogą to być kawałki tkanin – wełna, jedwab, futerko, płótno, papiery – ścinki gazet, grubszy karton, bibuła, tacki wypełnione cienką warstwą kaszy albo ryżu. Spacerowanie taką ścieżką rozwija nie tylko zmysł dotyku. Dzięki kolorom stymulowany jest też wzrok, a wydające różne dźwięki faktury pobudzają słuch.

Pomysły na zabawy https://www.youtube.com/watch?v=PEgqMgpAyUI

 

 

 

Kolorowe kwiaty – eksperyment ukazujący jak rośliny piją wodę.

Do eksperymentu potrzebujemy:

 • wody zabarwionej barwnikami spożywczymi lub bibułą
 • nożyczek
 • kilku kwiatów o białych płatkach

 

Do wazoników z zabarwioną wodą wkładamy kwiaty. Co dalej? Czekamy, aż eksperyment nabierze mocy i otrzymamy kolorowe kwiaty. Efekt pojawia się już po kilku godzinach.

Im dłużej czekamy, tym kolor jest intensywniejszy.

Kilka słów mądrości, czylidlaczego tak się dzieje? Rośliny potrzebują wody, która poprzez maleńkie rurki w łodydze przenoszona jest do innych części kwiatów.

Barwnik razem z wodą przedostaje się do płatków i nadaje im kolor.

Można stworzyć cały barwny bukiet tulipanów, rumianków lub róż. Bądź można wykorzystać kapustę do eksperymentu. Powodzenia

Statystyka odwiedzin: Dziś 490 | Wczoraj 1231 | Ten tydzień 1721 | Ten miesiąc 1721 | Razem 212984

 

Nasi przyjaciele

____________________________________