rekrut

banerbaner

Aktualności

Zapraszamy do wspólnej zabawy

 

 

Jak zrobić strój karnawałowy dla dziecka?

 

BIEDRONKA

 

 

         Do wykonania stroju biedronki potrzebujesz: czerwoną sukienkęczarne leginsy, czarny brystol, czerwony i czarny filc, gumkę, czerwone pomponiki, czarne druciki kreatywne, czarną tasiemkę, cyrkiel, klej na gorąco, dwustronną taśmę klejącą.

 

        Wykonanie maski: rysujemy na papierze odpowiedniej wielkości maskę dla swojego dziecka.  Gotowy wymiar maski wycinamy. W tańszej opcji robimy maskę z papieru naklejając wzór na tekturę i malując całość farbami. Jeśli macie filc możecie odrysować maskę na filcu. Otwory na oczy w kształcie kółeczek rysujemy cyrklem i wycinamy. Na koniec za pomocą kleju na gorąco doklejamy do maski druciki kreatywne, a na ich końcówkach pomponiki. Teraz już tylko mocujemy również klejem na gorąco gumkę, która będzie trzymać maskę na twarzy dziecka. Jeśli dziecko nie lubi masek na twarzy możecie zrobić opaskę na głowę. 

 

      Skrzydła krok po kroku: Z czarnej tektury wycinamy skrzydła, następnie naklejamy na nie mniejsze czerwone skrzydła wycięte z filcu. Za pomocą kleju na gorąco skleijamy całość doklejając jednocześnie czarne tekturowe kółka i tasiemki na ramiona.

 

      Dekoracja sukienki: Do sukienki za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przyklejamy wycięte kółka. Dzięki temu nie niszczymy ubranek i mocujemy wszystko szybko i bezproblemowo.

 

     

 

CZARODZIEJ


 

          Potrzebne materiały: czarne spodnie, grafitowa koszulka, (w opcji dla dziewczynki czarna lub grafitowa sukienka), kawałek czarnego materiału na pelerynę i czapkę (do kupienia za grosze w second handzie), włóczka na brodę dla chłopca, a dla dziewczynki na perukę, klej na gorąco, czarny brystol na czapkę, kij z lasu na laskę.

 

         Wykonanie czapki: z czarnego brystolu skręcamy stożek, sklejamy go klejem na gorąco, a końcówkę po dopasowania obwodu głowy obcinamy. Wycinamy z brystolu koło większe od obwodu czapki, to będzie rondo od kapelusza.  Na wyciętym kole odrysowujemy w środku obwód czapki. Następnie wycinamy koło, które jest mniejsze od odrysowywanego o około 2cm z każdej strony. Nacinamy dookoła ząbki tak, jak na zdjęciach poniżej i doklejmy do czapki za pomocą kleju na gorąco. Na czapkę nakładamy materiał i mocujemy go klejem. Opcjonalnie do czapki doklejamy włóczkę imitującą włosy czarodziejki lub czarownicy.

 

        Broda czarodzieja: do wykonania brody użyłam kawałka brystolu i tasiemki. Do brystolu przyklejamy klejem na gorąco włóczkę, a następnie doklejamy tasiemkę, która służy do przywiązania brody do twarzy. Podobną tasiemkę doklejamy do peleryny, aby przywiązać ją na ramionach.

    

 

 

 

 


 

INDIANIN

 


 

          Potrzebne materiały: brązowa bluza, karmelowe spodnie, skrawki materiałów lub siatka jutowa, papierowe pióra do pobrania i wydruku, sznurek jutowy, patyk na łuk, coś na naszyjnik, kreatywne druciki lub jakieś piórka, kawałek brystolu, klej na gorąco, nożyczki.

 

         Jak zrobić pióropusz z papieru: wydrukowane pióra wycinamy i nacinamy ich końcówki podobnie jak na zdjęciach poniżej. Z brystolu wycinamy opaskę z półkolem na środku, do którego będziemy potem przyklejać papierowe pióra. Opaskę oklejamy paskiem wyciętym z siatki jutowej i po bokach doklejamy dwa sznurki, które będą zwisać przy twarzy. Teraz za pomocą kleju na gorąco doklejamy kolejne pióra na kształt pióropusza, a do zwisających sznurków mocujemy po trzy piórka zgodnie z instrukcja poniżej. Nasz pióropusz jest gotowy.

 

        Strój Indianina: z siatki jutowej wycinamy narzutkę, nacinamy końce, a w środku wycinamy kołnierz, do którego doklejamy wykończenie z drucików kreatywnych. Możecie do tego użyć skrawków jakiś materiałów, kawałków bibuły lub piórek, lub coś w tym stylu co będziecie mieli w domu. Na nogawki założyliśmy ponacinane w paski kawałki ze starych jeansowych spodni, dały fajny efekt wykończenia stroju. Na koniec dodajemy naszyjnik w stylu indiańskim i robimy łuk z kija i sznurka jutowego.

 

        

 


 

PANI JESIEŃ


 

Potrzebne materiały: karmelowa sukienka, brązowe leginsy, jesienne świeże liście lub opcjonalnie wydrukowane jesienne liście, dwustronna taśma klejąca, klej na gorąco, wierzbowe gałązki na wianek, sznurek.

 

Wysuszone jesienne liście mocujemy za pomocą dwustronnej taśmy do sukienki. Jeśli nie macie świeżych liści możecie wydrukować jesienne liście, wyciąć i przykleić je taśmą do sukienki oraz leginsów.

Wykonanie wianka: z wierzbowych gałązek zaplątujemy wianek. W kilku miejscach związujemy gałązki sznurkiem, a następnie klejem na gorąco doklejamy jesienne liście. Zobacz instrukcję krok po kroku poniżej na zdjęciach.

     

 

JEŻ

 


 

           Potrzebne materiały: musztardowa lub brązowa bluzka, karmelowe spodnie, siatka jutowa lub jakiś materiał w podobnym naturalnym kolorze, bibuła brązowa i czarna, pasek, poduszka, klej na gorąco, wydrukowana maska jeża z papieru lub opcjonalnie do wykonania maski: filc brązowy, beżowy, biały, czarny, drucik kreatywny, czarny pomponik na nos.

 

         Poduszkę owijamy materiałem lub siatką jutową i zaklejamy brzegi klejem na gorąco. Następnie wycinamy z bibuły dużo brązowych i czarnych trójkątów na kształt kolców. Szersze końcówki zaginamy i mocujemy do poduszki za pomocą kleju na gorąco. Na koniec mocujemy poduszkę do szerokiego paska. Opcje mocowania są dwie. Możecie dokleić poduszkę do paska klejem, lub zrobić nacięcie po bokach materiału i przełożyć pasek przez środek.

 

       Maskę możecie wydrukować z papieru lub wykonać samodzielnie z filcu, kreatywnego drucika, pomponika na nosek i gumki do mocowania maski na twarzy.

  

 

LIS

 


 

              Do wykonania przebrania dla liska potrzebujesz: pomarańczową bluzkę, pomarańczowe spodnie, opcjonalnie dla dziewczynki pomarańczowa sukienkę leginsy, czarną tasiemkę, pomarańczowy materiał lub filc na ogon, wydrukowaną papierową maskę lisa lub filc do wykonania maski: pomarańczowy, biały, czarny, pomponik na nos i gumkę do mocowania, klej na gorąco.

 

           Z pomarańczowego filcu wycinamy kształt ogona. Do środka wkładamy skrawki materiału i sklejamy brzegi razem. Pod spód doklejamy tasiemkę, którą możemy przywiązać ogon do tułowia. Maskę odrysowujemy na filcu, doklejamy białe i czarne elementy i nasz strój jest gotowy.

   

 

PIRAT

 


 

         Potrzebne materiały: biała bluzka, czerwone spodnie, czarna kamizelka, czarny brystol na czapkę piracką, biała kartka, biała kredka lub pastel olejny, czerwona bibuła, kawałek kartonu na szablę piracką, folia aluminiowa, sznurek jutowy, czarny filc, dwustronna taśma klejąca, klej w sztyfcie, zszywacz.

 

       Wykonanie stroju: do podstawowych elementów przebrania, czyli białej bluzki i czerwonych spodni dodajemy czarną kamizelę, którą malujemy w białe paski za pomocą olejnej pasteli. Na kolana doklejamy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej czarne, filcowe łatki. Na łatkach rysujemy dookoła szwy i znak piracki.

 

        Czapka piracka i szabla krok po kroku:  Czapkę piracką można zakupić lub zrobić ją samodzielnie z czarnego brystolu.  Wyciętą z brystolu czapkę zszywamy po bokach zszywaczem dopasowując ją do obwodu głowy dziecka. Dookoła czapki rysujemy białą kredką szwy, doklejamy na środku piracką czaszkę, a u dołu dekorujemy czapkę paskiem czerwonej bibuły. Poniżej na zdjęciach przedstawiona jest  dokładna instrukcja.

 

Szablę wycinamy z kartonu, następnie owijamy ją folią aluminiową, a uchwyt owinięty zostanie sznurkiem jutowym.

 

  


 

PSZCZÓŁKA

 


 

           Do wykonania stroju pszczółki potrzebujeszżółtą sukienkę, czarne leginsy, czarny brystol, żółty filc lub brystol, czarną tasiemkę, dwustronną taśmę klejącą, dodatkowo na maskę czarny i żółty filc, druciki kreatywne, gumkę do mocowania, żółte pomponiki, klej na gorąco.

 

Wykonanie stroju: Z czarnej tasiemki wycinamy paski pasujące do sukienki i przykleiłam je za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, jak poniżej na zdjęciach. Taki sposób mocowanie sprawia, że ubranka po udanym balu nadal będą nadawać się do codziennego noszenia.  Maskę wycinamy z żółtego filcu. Klejem na gorąco doklejamy czarne elementy, druciki kreatywne na czułka i żółte pomponiki.

 

Jak wykonać skrzydła: wycinamy kształt skrzydeł z czarnego brystolu. Następnie mniejsze skrzydła wycinamy z żółtego filcu, ale można też użyć jakiś inny materiał, czy brystol. W żółtym filcu wycinamy paski. Wszystko przyklejamy na końcu klejem na gorąco, a do skrzydełek doklejamy tasiemki. Trzeba tylko dopasować je do ramion dziecka.

       

  

 

 


 

KOSMITA

 


 

           Potrzebne materiały: fioletowa bluza, niebieskie spodnie, kreatywne oczka, pomponiki, opaska, styropianowe kulki, marker, kreatywne druciki zielone i fioletowe. Na włosy coś metalicznego na przykład z dekoracji świątecznych.

 

      Do opaski przyklejamy zielony drucik kreatywny, taki grubszy. Następnie skręcamy filetowe druciki, do których mocujemy klejem na gorąco styropianowe kulki. Na kulkach rysujemy paski, przyklejamy kreatywne oczka i druciki kreatywne dookoła.

 

Kreatywne oczka i pomponiki przyklejamy również do bluzy i spodni. Mocujemy je na dwustronną taśmę klejącą, aby nie zniszczyć ubrania. Jako dopełnienie stroju robimy perukę sklejając klejem na gorąco metaliczne dekoracje świąteczne.

 

 

 


 

ŻABKA

 

 


 

           Potrzebne materiały: zielona sukienka i zielone leginsy, a dla chłopca zielona bluza i zielone spodnie dresowe. Dodatkowo do wykonania maski i łapek zielony filc, czerwony filc, biały filc lub ciemno zielony, zielony drucik kreatywny, gumka do mocowania maski i łapek, czarny marker.

 

          Maskę możecie zrobić z papieru lub tak jak my z filcu. Wycinamy kształt, doklejamy brwi, języczek i dorysowujemy buzię czarnym markerem. Na koniec klejem na gorąco mocujemy gumkę do maski.

 

         Żabie łapki wycinamy z filcu, dorysowujemy ich kształt i doklejamy gumkę, aby dziecko mogło założyć łapki na nadgarstki.

 

 

 

 

 

 

  

 


 

20 pomysłów na ruchowe zimowe zabawy na śniegu

 

 

Zimą, gdy na dworze leży śnieg, można spędzić ze swoim dzieckiem wspaniałe chwile, które na pewno na długo pozostaną w pamięci. Zapewne sami pamiętamy, jak ze swoimi rodzicami, pomimo mroźnego powietrza, wychodziliśmy lepić bałwana!

 

 

1. Ulepimy bałwana

 

 

Potrzebna nam będzie  marchewka z kuchni, a kamyczki na pewno znajdziemy na dworze. Wspólne turlanie kul oprócz świetnej zabawy i odrobiny ruchu, wzmocni dodatkowo więź z naszym dzieckiem.

 

Bałwan jest najczęściej lepioną ‘postacią’ ze śniegu, lecz można przecież wymyślić własną i ulepić np. kota czy misia. A może dziecko wymyśli jeszcze coś innego? Pozwólmy, by dziecko samo decydowało. 

 

 

2. Robimy wielką kulę

 

Dzielimy dzieci na grupy i toczymy śniegowe kule. Wygrywa grupa, której kula jest większa.

 

 

3. Zróbmy ślizgawkę

 

Czasami wystarczy po prostu znaleźć kawałek prostego chodnika lub asfaltu i go wyślizgać. Można także polać go odrobinę wodą i poczekać. Nie róbcie tego jednak tam gdzie mogą chodzić inni ludzie!

 

 

4. Zabawa w „śniegowicy” (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem)

 

Do zabawy można wykorzystać foremki z piaskownicy, łopatki, grabki, wiaderka. Podobnie jak na piachu, także i na śniegu można rysować, budować zamki, stawiać babki, robić podkopy i tunele.

 

 

5. Szukanie skarbów w śniegu

 

Małe zabawki lub inne gadżety zakop w zaspach śniegu. Szukanie ich przy pomocy łopatki będzie fantastyczną zabawą!

 

 

6. Berek z ogonkami

 

Dzieci  przyczepiają sobie ogonki z szalików,  wkładając je za pasek. Wszyscy biegają, starając się zebrać jak najwięcej ogonków, a jednocześnie chronić swój własny ogonek. Zabawa kończy się, gdy wszyscy będą bez ogonków, a wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej ich najwięcej.

 

 

7. Jazda na łyżwach

 

 

 

 

8. Malowanie na śniegu

 

Lubicie malować? Zróbcie sobie farby do malowania na śniegu. To po prostu barwniki spożywcze wymieszane z wodą. Teraz przelej je do butelek po szamponie lub po płynie do mycia naczyń i malujemy!

 

 

9. Bitwa na śnieżki

 

 

Wspaniałą przygodą będzie także bitwa na śnieżki. Wcześniej naszykujmy tzw. bazy (wystarczą kupki śniegu za którymi można się schronić), zróbmy amunicję i wygrywa ta osoba, który więcej razy trafi w przeciwnika. Im więcej osób bierze udział, tym lepsza zabawa. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo, dlatego ustalmy np. że można trafiać tylko w nogi i z pewnej odległości.

 

 

10. Przeciąganie liny

 

Przeciąganie liny na śniegu jest dużo zabawniejsze niż letnie przeciąganie liny, bo upadki w śnieg są bardzo zabawne!

 

11. Wydeptywanie napisów lub figur geometrycznych

 

 

Napisy wydeptane na śniegu będą świetnie widoczne z góry np z okna czy z balkonu. Ta zabawa to świetny pomysł na kreatywną naukę pisania!

 

 

12. Rzucanie do celu

 

Celem może być tarcza zawieszona na płocie czy drzewie. Rzucanie w sam środek może sprawić także wiele radości. Można celować do stojącego wiadra, wygrywa osoba, która trafi jak największą ilość razy. Można także celować w pień drzewa  i wygrywa ten, kogo ślad będzie wyżej. 

 

 

13. Labirynt na śniegu

 

Zamiast napisów można także narysować, a potem wydeptać prawdziwy labirynt.

 

 

14. Kręgle na śniegu

 

Ustawmy plastikowe butelki na śniegu i próbujmy przewrócić jak największą ich ilość. Pamiętajmy jednak, by na koniec zabawy wyrzucić do kosza butelki. Przy okazji uczymy dziecko dbałości o środowisko.

 

 

15. Zaprzęgi koni

 

Chyba wszystkie dzieci lubią być ciągnięte na sankach. Zawsze wołają: „szybciej, szybciej!”. W tej zabawie, także im więcej par tym lepsza zabawa i więcej śmiechu, dlatego warto zachęcić do zabawy także sąsiadów. Zadbajmy tylko o bezpieczeństwo, by dzieci nie spadły z sanek. My jako konie – przełóżmy sznurki tak, byśmy mieli je na wysokości pasa i … „gotowi, do biegu, start!” Konie ruszyły galopem!

 

 

16. Tor przeszkód

 

Tor przeszkód można zbudować ze wszystkiego! Przeskoki przez sanki, okrążanie kamieni, slalom z patykiem, rzut śnieżkami do celu. 

 

 

17. Zjeżdżanie na byle czym

 

 

Możemy zjeżdżać z górki na sankach lub na jabłuszkach, ale można także na … czymkolwiek! Kartony, deski, koszyki… a nawet dmuchane koła lub pontony. A może macie  jakieś bardziej fantazyjne pomysły?

 

 

18. Zabawa w zimno-ciepło

 

Rodzic chowa jakiś przedmiot np rękawiczkę. Dziecko szuka, z pomocą innych dzieci, które mówią „zimno”, „mróz”, gdy szuka się w niewłaściwym miejscu, a „cieplej”, „ciepło”, „gorąco”, „parzy”, kiedy dziecko, które szuka, jest coraz bliżej schowanego przedmiotu.

 

 

19. Budowanie igloo lub śniegowego tunelu

 

 

Do budowy igloo potrzeba duuużo śniegu i pomocy rodzica z łopatą. Ale radość z wspólnie zrobionej kryjówki w śniegu będzie ogromna!

 

 

20. Orzełki na śniegu

 

Dzieci bardzo lubią robić orzełki na śniegu. Wystarczy położyć się na zimnym, białym puchu na plecach i ruszać rękoma i nogami jak w pajacyku, delikatnie wstać i efekt gotowy. Lecz polecamy tę zabawę na koniec, ponieważ w mokrym ubranku łatwo się przeziębić. Po powrocie do domu warto napić się gorącej czekolady!

 

 

Zimowe zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile z naszym dzieckiem, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dziecku, aby prawidłowo się rozwijało i było zdrowe.  


 

 

Dzień Ojca

 

23 czerwca 2020

 

 

 

Posłuchajcie piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=K4L7hvqBx-0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1m0u8AgWBhGbnCbCHeHGbrhSqdWqZAkdUBPV0vvaV5Dt0OngUsWRN8Zdg – Mój Tato

 

A teraz poćwiczcie razem z tatą:

https://www.youtube.com/watch?v=9uVKh3GNiQA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2mAs21u3g_4QIOMuYikOcil9EtRY11j_jNUs8a3VWenbEiaU8Ol3S7IzQ – trening z dzieckiem dla tatusiów

 

Uzupełnijcie zdania