rekrut

zabawy 2020

Aktualności

TYDZIEŃ KSIĄŻKI

TYDZIEŃ KSIĄŻKI

02.04.2020 r. - CZWARTEK

 

DZISIAJ JEST MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
- skąd wzięło się to święto?

            Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu
2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Autor ten stworzył takie utwory jak "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu"
czy "Księżniczka na ziarnku.

            Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem
w 1980 roku. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, aby zaprojektował plakat. 

 

ZAPRASZAMY  RODZICÓW,
BY Z OKAZJI DZISIEJSZEGO ŚWIĘTA PRZECZYTALI SWOIM POCIECHOM JEDEN Z UTWORÓW
HANSA CHRISTIANA ANDERSENA.
 STARSZE DZIECI ZAPRASZAM
DO WYKONANIA PRACY PLASTYCZNEJ
 PT. "MOJA ULUBIONA BAŚŃ
HANSA CHRISTIANA ANDERSENA".
DZIECI, KTÓRE PRZEŚLĄ DO SWYCH PAŃ ZDJĘCIA
Z PRACĄ, NAGRODZIMY PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA.

TYDZIEŃ KSIĄŻKI

TYDZIEŃ KSIĄŻKI

01.04.2020 r. - ŚRODA

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

 

Czytanie dzieciom niesie ze sobą nieocenione korzyści. Należy pamiętać, że chwile spędzone z książką to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Poznając korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom, zrozumiemy, jak ważne są takie chwile, które  nie zastąpi żadna inna atrakcja. Wystarczy kilkanaście minut dziennie spędzonych wspólnie nad lekturą. Podczas czytania dziecku zaspokajamy jego emocjonalne potrzeby. Jesteśmy blisko, więc zacieśniamy łączącą nas więź. Czytając dziecku, wyrażamy swą miłość i zainteresowanie. Malec z radością odczuje, że ten czas zarezerwowany jest tylko dla was. W efekcie, w dziecku wzrośnie poczucie, że jest ważne i kochane. W ten sposób budowana jest pewność siebie i wiara we własne możliwości.

8 powodów, dla których warto czytać książki

1. GŁOŚNE CZYTANIE BUDUJE WIĘŹ POMIĘDZY RODZICEM I DZIECKIEM

Chwila, w której zasiadamy razem nad lekturą, jest niezwykle bliska. Każda rodzina najczęściej wypracowuje własne zasady. Rytuał można rozpocząć od wybrania miejsca i najwygodniejszej dla rodzica i dziecka pozycji. Malec, wiedząc, że jest to moment zarezerwowany tylko dla niego, poczuje się wyjątkowy. Będzie to czas relaksu i niezapomnianych, wspólnych wrażeń.

2. GŁOŚNE CZYTANIE ZASPOKAJA POTRZEBY EMOCJONALNE DZIECKA

Bliskość jest niezwykle istotna. W trakcie czytania można się przytulać, bardzo blisko siedzieć, czy leżeć. Wspólnie będziemy także przeżywać poznawaną historię. Śmiech, radość, czy zaduma, którą zaobserwujemy na twarzy dziecka, stanie się dla nas również cenną wskazówką. Przekonamy się, jakie uczucia budzą się w malcu. Nasze zainteresowanie na pewno zostanie zauważone i docenione.

3. GŁOŚNE CZYTANIE WSPIERA ROZWÓJ PSYCHICZNY DZIECKA I WZMACNIA JEGO POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Przeobrażająca się świadomość na tym etapie wymaga szczególnej uwagi. Dziecko stopniowo nabywa zdolności do samodzielnego, nieegoistycznego pojmowania, odczuwania i działania. Czytane opowieści są kopalnią bezcennych przykładów i wzorców. Wzmocnimy w dziecku empatię, umiejętności społeczne i poczucie własnej wartości. Wspólnie spędzony czas to przecież dowód, że dziecko jest dla nas ważne.

4. GŁOŚNE CZYTANIE UCZY JĘZYKA, ROZWIJA SŁOWNICTWO, DAJE SWOBODĘ W MÓWIENIU

Na co dzień, często zapominamy, jak ważna jest dbałość o nasz język. Nadmiar obowiązków i pośpiech sprawia, że ograniczamy wypowiedzi do koniecznego minimum. Czytanie na głos sprawi, że będziemy posługiwać się poprawnym, pięknym językiem. Dla najmłodszych to szansa, by uczyć się języka, z czasem stopniowo rozwijać poznawane słownictwo, a ostatecznie tworzyć piękne wypowiedzi. Za pomocą języka musimy komunikować się z innymi przez całe życie. Jest więc to elementarna, niezbędna umiejętność.

5. GŁOŚNE CZYTANIE PRZYGOTOWUJE I ZACHĘCA DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA

Gdy dziecko jeszcze nie nabyło tej umiejętności, poznaje lektury dzięki innym. Wsłuchuje się w intonowany głos, ogląda ilustracje, poznaje litery. Momenty te są niezwykle urokliwe, stąd dziecko pragnie je powtarzać. Dorasta w przekonaniu, że czytanie jest przyjemnością, dzięki czemu chętniej spróbuje samodzielnie czytać.

6. GŁOŚNE CZYTANIE ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ

Nawet jeśli książkę zdobią ilustracje, wszystkich opisanych szczegółów i sytuacji nie sposób zobrazować. Poza tym to jedynie nieruchome rysunki więc trzeba samodzielnie posłużyć się wyobraźnią. Pomyśleć, zastanowić się i może, gdy opiekun poprosi opowiedzieć o swoich odczuciach i pomysłach.

7. GŁOŚNE CZYTANIE UCZY MYŚLENIA

Myślenie to skomplikowany proces poznawczy. Trzeba kojarzyć dziesiątki elementów i na tej podstawie wnioskować. Najłatwiej podobno uczyć się na przykładach, a tych przecież w książkach nie brakuje.

8. GŁOŚNE CZYTANIE POPRAWIA KONCENTRACJĘ I ĆWICZY PAMIĘĆ

Żeby poznać opowiadaną historię, trzeba się skupić. W innym wypadku umykają szczegóły, które mogłyby bardzo zainteresować. Oczywiście opiekun może nadzorować cały proces. Pytania o imiona, czy perypetie bohaterów to świetne, sprawdzające ćwiczenie podobnież jak powtarzanie zabawnych rymowanek.

GŁOŚNE CZYTANIE TO NAJPIĘKNIEJSZY CZAS, JAKI MOŻEMY ZAOFEROWAĆ DZIECIOM.

 

ZACHĘCAMY DO PRZESYŁANIA ZDJĘĆ
 (DO NAUCZYCIELEK GRUP) ZE WSPÓLNEGO CZYTANIA

Dzieci uczą rodziców w domu!

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, przygotowaliśmy serię pakietów materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  Co kilka dni (minimum dwa razy w tygodniu) na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Wszystkie darmowe materiały są do pobrania tutaj:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki na profilu Centrum Rozwoju Lokalnego na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizowane są konkursy, w których można wygrać ciekawe nagrody. Zapraszamy do udziału.